Windows

Windows Lisansını Başka Bilgisayara Taşıma

Windows Lisansını Başka Bilgisayara Taşıma işlemi çok sık karşımıza çıkan bir durum olmasa da ihtiyaç duyulduğunda baş ağrıtan bir konu. Bunun en büyük sebebi ise kullandığınız lisans türünüzün farklı bir bilgisayara taşınmaya izninin olup olmadığıdır. Eğer lisans türünüz hakkında bilginiz yoksa Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir? makalemize giderek lisans türünüzü öğrenip yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Eğer lisans türünüz OEM ise yani Windows cihazınıza önceden yüklenmiş halde geldiyse maalesef bu lisans türünü taşıma işlemi yapamazsınız. Çünkü OEM lisanslar etkinleştirildiği anakart üzerine işlenir.

İLGİLİ : OEM Lisans Nedir? Retail – OEM – MAK Lisans Türleri

Windows Lisansını Başka Bilgisayara Taşıma Nasıl Yapılır?


Kullandığınız Windows Lisansını farklı bir bilgisayara taşımak istiyorsunuz. İlk olarak mevcut Windows lisansınızı kullandığınız bilgisayardan kaldırmanız gereklidir. Kaldırdıktan sonra ürün anahtarınızı yeni bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda bilgisayarınızı satacak veya bir yere gönderecek olabilirsiniz. Yine bu durumlar için Windows Lisansını silmek isteyenlerde aşağıdaki yolu takip edebilir.

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Silinir ?


Lisans türündeki gibi birkaç basit komutla lisans silme işlemini yapabiliriz. Windows ürün anahtarını silmek için;

  • “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile komut istemini açın.
  • Komut satırına slmgr /upk kodunu yazıp, Enter tuşuna basıp çalıştırın.
  • Açılan “Ürün anahtarı başarıyla kaldırıldı” penceresini Tamam diyerek kapatalım.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
windows-urun-anahtari-kaldirma
Windows Ürün Anahtarı Nasıl Silinir?

Bu işlem sonrasında Windows ürün anahtarı bilgisayarınızdan kaldırılmıştır. Artık ürün anahtarınızı farklı bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. Fakat ürün anahtarınızın çalınma ihtimaline karşın ürün anahtarını kaldırdığınız bilgisayarın kayıt defterinden de silme işlemini de yapmanızı öneririm. Yine tek bir komutla bu işlemi yapabilirsiniz.

Windows ürün anahtarı kayıt defterinden nasıl silinir?

  • Komut satırına slmgr /cpky kodunu yazıp Enter tuşuna basın.
  • “Kayıt defterindeki ürün anahtarı başarıyla silindi” penceresi açıldığı takdirde ürün anahtarınız temiz bir şekilde bilgisayardan kaldırılmıştır.
Eğer Windows lisans türünüz OEM ise ürün anahtarınız silinmeyebilir. OEM lisans türünde bu durumla karşılaşmanız normal bir durumdur.

Windows Lisansını Başka Bilgisayara Taşıma

windows-lisansini-tasima
Windows Lisansını Başka Bilgisayara Taşıma – Etkinleştirme

Artık ürün anahtarınızı yeni bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Yeni ürün anahtarı girme işlemini Windows ayarlarının etkinleştirme bölümünden de yapabileceğiniz gibi aşağıda vereceğim komutla da yapabilirsiniz.

Eğer ürün anahtarınızı bilmiyorsanız “ProduKey” programıyla basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

Yeni Ürün Anahtarı Girme veya Mevcut Anahtarı Değiştirme

Yeni bir ürün anahtarı girmek veya mevcut ürün anahtarını değiştirmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Ayrıca zaten sisteminizde bir ürün anahtarı varsa bu komut yeni ürün anahtarınız ile eskisini değiştirecektir.

  • slmgr /ipk ##### – ##### – ##### – ##### – #####

” ##### – ##### – ##### – ##### – ##### ” Alanını ürün anahtarıyla değiştirip komutu çalıştırın. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra yeni ürün anahtarınız aktif olacaktır.

Windows Lisansını Başka Bilgisayara Taşıma işlemi karmaşık bir şey değil aslında. Sadece bu noktada makalenin başında da dediğim gibi lisans türünüzün ne olduğu önemli. Windows lisansını taşıma işlemi yaparken farklı sorunlarla karşılaşırsanız, yorum yaparak bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı