Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir?

Windows lisans türü olan OEM, Retail ve VOLUME_MAK lisans kavramları üzerine bir önceki yazımızda epeyce konuşmuştuk. Dilerseniz OEM Lisans Nedir? Retail – OEM – MAK Lisans Türleri bağlantısından makalemize ulaşabilirsiniz. Lisans türlerinin birbirlerinden farklı kullanım amaçları olduğu için bu yazımızda Windows lisans türü nasıl öğrenilir, bunu göreceğiz.

Microsoft Store harici resmi satış yetkisi olmayan bir alışveriş sitesinden almış olduğunuz Lisans anahtarının MAK Key olma ihtimali çok yüksektir. Eğer bu konuda endişeniz varsa veya halihazırda kullanmış olduğunuz Windows’un OEM, Retail veya MAK lisanslarından hangisi olduğunu bilmiyorsanız bu makalemizle birlikte çok basit bir şekilde Windows lisans türü nasıl tespit edilir göreceksiniz.

Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir?


  • İlk olarak Windows komut satırını açalım.
  • Lisans türünü öğrenmek için aşağıdaki kodu kopyalayıp komut satırında çalıştırın.

Windows Lisans Türü Öğrenme Komutu : slmgr -dli

  • Birkaç saniye bekledikten sonra karşınıza alt resimdeki ekran gelecektir.
windows-lisansı-tespit-etme
Windows Retail Lisansı

Gelen pencerede açıklama kısmında yazan RETAIL, Windows lisans türünü göstermektedir. Diğer karşılaşabileceğiniz muhtemel lisans türlerini de alt tarafta resimlerde paylaştım.

Kısaca RETAIL, VOLUME_MAK ve OEM lisans türlerini hatırlarsak ;

RETAIL Lisans Türü

Retail lisans türü, Microsoft Store üzerinden veya resmi satış mağazalarından almış olduğunuz, kutulu ürün olarak da bilinen lisans türüdür. Bu lisans türünde kullandığınız bilgisayardan lisans anahtarını kaldırmak şartıyla farklı bir bilgisayara taşıma işlemi yapabilir ve Microsoft desteğinden yararlanabilirsiniz.

VOLUME MAK Lisans Türü

volume-mak-key-ögrenme
VOLUME_MAK Lisans Türü

Çoklu etkinleştirme anahtarı olarak bilinen bu lisans türü, tek bir ürün anahtarı ile birden fazla cihazda Windows’u etkinleştirmek için kullanılır. Genellikle firmaların tercih ettiği bu lisans türünün kullanım sayısı sınırlıdır. Bu sınır Microsoft ile kurum arasında satın alım sürecinde belirlenir. Cihaz sınırının aşılması durumunda lisansın Microsoft tarafından iptal edilebilmesi söz konusudur.

Windows OEM Lisans Türü

windows-oem-lisansi
OEM Lisans Türü

OEM lisans türü, kullandığınız anakarta işleyen ve farklı bir bilgisayara taşınma imkanı olmayan lisans türüdür. Kutusuz ürün olarak geçer ve genellikle hali hazırda Windows kurulu halde satın aldığınız bilgisayarlarda kullanılan lisans türüdür. Bu lisans türünde Microsoft’tan destek alamazsınız. Destek için bilgisayar üreticisine başvurmanız gerekmektedir.

Bunlar haricinde diğer lisans işlemleri için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Kodları kopyalayıp komut isteminde çalıştırmanız yeterlidir.

Detaylı Windows Lisans bilgileri için : slmgr -dlv

Windows Lisans geçerlilik süresi için : slmgr -xpr

Ayrıca internet ortamında satılan ucuz Windows lisanslarının çoğunluğu MAK Key olduğu için satın aldığınız platforma dikkat etmeniz önemlidir. Konuyla alakalı Ucuz Windows 10 Lisansı Satın Almak makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

Bu makalemizde Windows lisans türü nasıl öğrenilir sorusunu ele aldık. Eğer konuyla alakalı yaşadığınız bir problem olursa yorumlardan yazmanız yeterlidir. Başka bir makalede görüşmek üzere, iyi çalışmalar dilerim.

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu