C#

Visual Studio 2017 Dili Nasıl Değiştirilir?

Visual Studio 2017 Dil Değiştirme Nasıl Yapılır? Varsayılan olarak Türkçe yüklenen Visual Studio 2017 Dili Nasıl İngilizce Yapılır? gibi sorularınız varsa, hızlı bir şekilde çözmek için, sizi konuyla alakalı aşağıdaki videomuza veya makalemize alalım.

Visual Studio 2017 Dil Değiştirme Nasıl Yapılır ?


Visual Studio 2017 kurulum sırasında Windows varsayılan dilinizle, yani Türkçe olarak kurulmuş olabilir. Ya da farklı bir sebepten dolayı dil ayarlarınız değişmiş olabilir. Öncelikle dil seçeneğimizi nereden değiştiririz, ona bakalım.

  • İlk olarak Visual Studio 2017’i açalım.
  • Üst menüden sırasıyla Araçlar (Tools) > Seçenekler (Options) seçeneklerine tıklayalım.
  • Ardından açılan sayfanın sol kısmından Ortam (Environment) > Uluslararası Ayarlar (International Settings) seçeneklerine tıklayarak dil değiştirme ekranına ulaşabilirsiniz.
Visual Studio 2017 Dil Değiştirme Ekranı

Bu penceremizde Dil (Language) sekmesinden, kurulu olan mevcut dilleriniz arasında değişiklik yapabilirsiniz. Dil değişikliği yaptıktan sonra yeni dilin aktif olması için Visual Studio’yu kapatıp yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Küçük Bir Not : Özellikle programlamaya yeni başlayan arkadaşlar için, kullanacağınız IDE (Integrated Development Environment) ve diğer programlama araçlarını, kesinlikle İngilizce olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum. Nasıl ki Tıp dünyasının evrensel dili Latince ise, yazılım dünyasınında evrensel dili İngilizce’dir. Eğer ki programlamaya yeni başlıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden programları İngilizce kullanmaya kendinizi alıştırın.

Peki burada Türkçe dışında bir dil yoksa, yeni bir dil nasıl ekleriz?

Visual Studio 2017 Dil Ekleme


Dil ekleme işleminde, kullandığımız sürüme ait Visual Studio yükleyicisini indirmemiz gerekli. Buraya tıklayarak Visual Studio 2017 indirme sayfasına gidebilirsiniz.

  • Açılan sayfadan sürümünüze uygun yükleyici indirip çalıştırın.
  • Gelen uyarılara tamam ve devam et diyerek ilerleyelim. Burada kısa bir güncelleme işlemi olabilir.
  • Biraz bekledikten sonra açılan pencerede Diğer > Değiştir seçeneklerine tıklıyoruz.
Visual Studio 2017 Yükleyicisi
  • Ardından yeni açılan pencerede, üst kısımdan Dil paketleri sayfasını seçelim. [1]
Visual Studio Dil Paketleri
  • Eklemek istediğiniz dilleri bu kısımdan işaretleyebilirsiniz. [2]
  • Değiştir butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz. [3] 

-Değiştir butonunun üzerinde indirilecek dosya boyutu yer almaktadır. Buna bağlı olarak dil paketinizin indirilmesi biraz zaman alabilir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken Visual Studio 2017’i açıp, ilk kısımda anlattığımız şekilde yeni dilinizi seçip kaydetmek. Visual Studio 2017’i tekrar başlattığınızda yeni dil tercihiniz aktif olacaktır.

Konuyla alakalı herhangi bir sorun yaşarsanız, aşağıdan yorum olarak bize yazabilirsiniz.

9 Yorumlar

  1. Site tasarımı çok güzel olmuş. Videolarda harika bir anlatım tarzınız var. Videoların devamını dört gözle bekliyorum. Başarılar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Copy link