Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) açıklanmasıyla birlikte yavaş yavaş tercih dönemine geçiliyor. Peki biz bu tercih dönemini nasıl geçirmeliyiz? Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru tercih nasıl yapılmalıdır? Sizlere bu makalemizde bu soruların cevabını vermeye çalışacağız. Gelin üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna, maddeler halinde yakından bakalım.

Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler – Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayatımızda birçok dönüm noktası vardır. Bu dönüm noktalarından birisi de üniversiteye geçiş zamanıdır. Bu dönüm noktasında doğru bir planlama ve yönetim ile bundan sonraki hayatınızda ne yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yılda yaklaşık olarak iki buçuk milyon öğrenci üniversite sınavlarına giriyor ve kariyer planlaması için belki de ilk adımını atıyor. Bu kariyer planlaması sizin için oldukça önemlidir. Çünkü bundan sonraki hayatınıza üniversitede seçtiğiniz bölümle alakalı bir iş yaparak devam edeceksiniz.

Dolayısıyla ilk konumuz bölüm tercihi. Üniversite için hangi bölümü tercih edeceğinize karar verdiniz mi?

Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Üniversite Tercihinde Doğru Bölüm Tercihi Yapmak

Bu dönemde doğru bölüm tercihi yapmak bizim için en önemli kriter olacaktır. Doğru bölüm tercihi yapmak önemlidir, çünkü bir bölümü kazandıktan sonra o bölümü severek okumak veya okulu bitirdikten sonra severek çalışmak sizin için en önemli faktördür. Severek yapacağınız bir meslek sizi o mesleğe daha tutkulu hale getirecektir. Tam tersi olarak da sevmeyerek yapacağınız bir meslek sizi o mesleğe karşı küsüp iş yapma tutkunuzu yok edecektir. Bu yüzden ilk olarak doğru bölüm tercihi yapmak önemlidir.

Eğer hala istediğiniz bölümde karar veremediyseniz, önceliğiniz bu konuyu netleştirmek olmalı. Peki bu konuda neler yapabiliriz?

Tercih Yaparken Kendime Uygun Bölümü Nasıl Seçebilirim?

Bazılarımızın tercih yaparken en zorlandığı kısım burası belkide. Bu noktada size tavsiyelerimiz şu şekilde olabilir.

  • Kendinizi iyi tanıyın. Yani bu süreçte kendinizi ayrıntı bir şekilde analiz edin. Neleri yapmaktan zevk alıyorsunuz, neleri sevmiyorsunuz tek tek düşünün. Ve sonra sıradaki adıma geçin.
  • Kendi ilgi alanlarınıza uygun bölümleri araştırıp, meslekler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.
  • Eğer bir fikriniz yoksa, sizi tanıyan yakın çevrenizden öneriler almayı düşünün.
  • Olabildiğince etrafınızda meslek sahibi olan insanlardan meslekleri hakkında bilgi almaya çalışın. Özellikle tercih etmeyi düşündüğünüz bölümlerde, o mesleği aktif olarak yapan insanlarla tanışıp bilgi almaya çalışın. Bazen dışarıdan gözüken ile gerçekler farklı olabiliyor. Hayal kırıklılığı yaşamamak için bu nokta önemli.
  • Eğer etrafınızda istediğiniz bölümlerle alakalı meslek sahibi kişiler yoksa özellikle Linkedin gibi sosyal ağlardan rahatlıkla size fikir verecek insanlar bulabilirsiniz.

Size En Uygun Üniversite Tercihini Yapmak

Üniversite tercihi yapmak en az doğru bölüm tercihi yapmak kadar önemlidir. Ülkemizde eğitim veren birçok üniversite vardır. Tabi haliyle bu üniversitelerin verdikleri eğitimin kalitesi değişiklik göstermektedir. Eğitim kalitesine göre değişiklik gösteren bu üniversiteler puan olarak da değişiklik göstermektedir. Sizin aldığınız puana göre en iyi üniversiteyi tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Tabi ki puan ile verilen eğitimin doğru orantılı olmadığını üniversiteler de var bu konuda dikkat etmeniz gerekecektir.

Üniversitelerin Akademik Kadrosunu İncelemek

Tercih yaparken diğer bir önemli konu da üniversitelerin akademik kadrosudur. Bir üniversitenin akademik kadrosunun kaliteli olması verilen eğitimin de kaliteli olduğunu gösterir. Eğitim göreceğiniz üniversitenin akademik kadrosunun yeterli ve iyi olması sizin daha iyi bir eğitim alarak mezun olmanızı ve daha çok bilgi birikimine sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu sizin işinize oldukça yarayacaktır. Çünkü iyi bir hocaya sahip olmak bu meslekte daha da iyi eğitim alıp daha da iyi yerlere gelme imkanı tanıyabilir.

Üniversite Tercihinde Doğru Şehir Seçmek

Şehir tercihi daha çok üniversite tercihi ile birlikte ele alınabilir ama şehir tercihi de üniversite tercihinden sonra oldukça önemlidir. Tercih ettiğiniz şehrin sizin için imkan bakımından iyi olması gerekir. Tercih ettiğiniz şehrin imkan bakımından iyi olması sizin yararınıza olacaktır. Tabi ki şehir tercihi yaparken ekonomik durumunuza da bakmanız gerekmektedir. Ekonomik durumunuzun elverişli olduğu yerleri tercih etmeniz de yine sizin yararınıza olacaktır.

Büyük bir şehirden küçük bir şehre veya küçük bir şehirden büyük bir şehre gitmek ilk başlarda sizin için zor olabilir. Başlarda her ne kadar zorluk çekseniz de ilerleyen zamanlarda buna alışmak zor olmayabilir.

Doğru şehir tercihi yapmak
Doğru Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Sıralamanızı – Puanınızı Doğru Şekilde Kullanmak

Sıralamanızı veya puanınızı doğru şekilde kullanmak da önemli ve zordur. Diyeceksiniz ki, bu ne abi? Her şey de zor olur mu? Ama çoğu öğrenci sıralamasını veya puanını doğru kullanamadığı için istedikleri, hayalini kurdukları üniversitelere ve bölümlere ulaşamıyor.

Sizin, üniversitelerin puanlarını ve sıralamalarını araştırıp tek tek analiz yapmanız gerekiyor bu konuda rehber öğretmeninizden veya internet sitelerinden yardım alabilirsiniz. Üniversitelerin sıralama ve puan analizlerini çıkardıktan sonra sizin de puanınıza göre yukarıda belirttiğimiz maddelere dikkat etme koşuluyla tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Sakin Olun ve İsteğiniz Bölüme Yoğunlaşın

Üniversite tercihinde dikkat edilmesi gereken noktalar ile üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler vermeye çalıştık. Stresli bir dönem olabilir ama tercih yaparken sakin olmak gerekir. Acele karar vermeniz sizin zararınıza olur. Dikkatli ve yavaş bir şekilde ilerlemek her zaman daha iyi olacaktır. Çünkü acele ile karar verirken bazı şeyleri unutup göz ardı edebilirsiniz bu da hiç iyi sonuçlar getirmeyecektir.

Üniversite tercihi yapmak oldukça zordur ve sizlerin bu konuda tereddüte düşmesi tabii ki de normaldir. Ama hiç endişe etmenize gerek yok. Yukarıda verdiğimiz bilgiler ile sizin için doğru olan bölümü ve üniversiteyi bulacağınıza inanıyorum. Hayallerinizden asla vazgeçmeyin!

Bu makalemizde maddeler halinde üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan sorular olursa ya da yazdıklarımız dışında sizinde dikkat edilmesi gördüğünüz noktalar varsa, aşağıdan bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu