Windows

Ucuz Windows 10 Lisansı Satın Almak

İnternetten ucuz Windows 10 lisansı satın almak doğru bir tercih mi? OEM Key adı altında satılan bu lisans anahtarları çalışıyor mu? Bu ürün anahtarlarıyla yapılan Windows etkinleştirmesi kalıcı mı? Güvenilir mi? Microsoft Store dışındaki satış platformları yasal mı?

Bu makalemizde bu sorular ile birlikte “İnternetten Ucuz Windows 10 Lisansı Satın Almak” konusunu bir çok yönden değerlendirip akıldaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

İnternetten Ucuz Windows 10 Lisansı Satın Almak


Hepimiz malum Microsoft ürünlerinin lisans fiyatlarından dolayı epey şikayetçiyiz. Ama tabi ki korsan kullanmayı da desteklemiyoruz. Unutmayın ki bedava peynir sadece fare kapanında olur. Bu yüzden ilk olarak belirtmek isterim ki;

Kullanacağınız korsan yazılımların sizden yana bir çıkar sağlayabileceğini hiç bir zaman göz ardı etmeyin.

Korsan kullanmıyoruz, eyvallah. Maalesef fiyatlardan dolayı orijinal de alamıyoruz. Ee, peki ne yapacağız biz?

Bu noktada zorunlu olarak makalenin de konusu olan ucuza satılan Windows 10 lisansları devreye giriyor. Makalenin sonunda konuyla alakalı kişisel fikrimi de ayrıca sizlerle paylaşacağım.

İlk olarak Windows Lisansı dediğimizde karşımıza yaygın olarak OEM, Retail ve Volume MAK dediğimiz lisans kavramları çıkıyor. Eğer lisans türleri hakkında bilginiz yoksa OEM Lisans Nedir? Retail – OEM – MAK Lisans Türleri makalemize göz atabilirsiniz.

Windows 10 lisansı satın almak istediğinizde ise, küçük bir google aramasıyla aşağıdaki gibi ortalama 30, 40 TL’ye satılan Windows lisansları bulmanız mümkün. Peki alışveriş sitelerinde 30, 40 TL’ye satılan bu Windows lisansları güvenilir midir?

ucuz windows 10 lisansi
Ucuz Windows 10 Lisansı Örnekleri

Ucuz Windows 10 Lisansları Güvenilir mi?


Bu lisansların genelde %100 orijinal ürün etiketiyle satıldığını görmüşsünüzdür. Öncelikle belirtmek isterim ki OEM Key, Retail Key adı altında satılan bu lisanslar aslında çoğunlukla MAK Key’dir. MAK Key nedir, sorusunun cevabını bir önceki makalemizde vermiştik. İşte internet üzerinde güvenilir olmayan sitelerde OEM, Retail başlıkları altında satılan lisans anahtarlarında bu durumun yaşanması çok yüksek bir ihtimaldir.

Aldığınız Lisans Mak Key Çıkarsa Yaşanacak Durum Nedir?


Bu lisans anahtarlarının çoğunluğu yasal olmayan yollarla piyasaya sunulmuştur. Uygun fiyata alınan bu Windows lisansı başta sorunsuz bir şekilde bilgisayarınızda kalıcı olarak etkinleştirilmiş gözükebilir. Fakat herkese aynı ürün anahtarını sattıklarında MAK lisansın cihaz limiti aşılacağı için Windows lisansınız iptal olacaktır. Bu süreç 3 hafta, 3 ay, 3 yılda olabileceğinden size verilen sınırsız kullanım garantisi de aslında asılsızdır.

Kullandığınız veya yeni satın aldığınız Windows’un Lisans Türünü öğrenmek için Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Ucuz Windows 10 Lisansı Satın Almak Yasal mı?


İlk olarak belirtmek gerekirse, Microsoft kendi resmi satış platformu olan Microsoft Store haricinde satılan Windows lisans anahtarlarının satın alınmasını tabi ki de önermemektedir. Yasal olarak başka bir platformdan bu Lisans anahtarlarını satın almanıza net bir kısıtlama koymuş olmasa da, satın aldığınız takdirde yaşayabileceğiniz herhangi bir lisanslama sorununda Microsoft sorumluluk kabul etmemektedir.

Araştırmalarımıza göre resmi bir anahtar olduğu sürece bir OEM lisans anahtarı satın almanın yasa dışı yanı yoktur. Tabi bu durum evinizde kullanacağınız kişisel bilgisayarlarınız için geçerlidir. Bir OEM Windows Lisansı satın aldığınızda, aslında cihaz üreticisinin rolünü üstleneceksiniz. Yaşayacağınız bir sorun olursa da Microsoft’u aramanız durumunda, size muhtemelen cihaz üreticisine başvurmanız söylenecektir. Tabii ki bu durumda üretici sizsiniz.

Eğer ticari bir kuruluşunuz varsa bu konularda daha hassas olmalı ve kullandığınız ürünün resmi platformlardan alınmış size ait faturalı bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz durumlar için size tavsiyemiz Microsoft ile iletişime geçip destek almanızdır.

Windows 10 OEM Lisansını Nereden Satın Alabiliriz?


OEM versiyonlarının çoğu bilgisayarlara önceden kurulu halde gelir. Fakat onları eBay, Kinguin, Amazon gibi yerlerden lisans anahtarı olarak satın almak da mümkündür. Bu konuda Microsoft gibi bizde sorumluluk alamayacağımızdan önerdiğimiz bir platform yoktur.

Eğer internetten lisans anahtarı satın alacaksınız şunlara dikkat etmenizi öneririm:

  • Satıcının vermiş olduğu lisans açıklamalarını dikkatli okuyun.
  • Satıcıyla iletişim sağlama imkanınız olduğundan emin olun.
  • Satılan Lisans türünün MAK Key olmadığından emin olun. Aldığınız ürün RETAIL veya OEM lisans türüne sahip olmalı. Satıcıdan bu bilginin kesinliğini teyit edin.
  • Satın alma ve etkinleştirme işleminden sonra ilk olarak lisans türünüzü tespit edin. (Lisans türünü nasıl öğreneceğiniz ile ilgili makalemizi yukarıda paylaşmıştık.)
  • Almış olduğunuz lisansı koruyabilmek için kullandığınız bilgisayarda oturum açıp, Microsoft hesabınıza lisansın kullanıldığı bilgisayarı kaydetmeyi unutmayın!

İnternette satılan ucuz Windows 10 OEM Lisans konusunu hem bu makale hemde sitemizdeki OEM Lisans konusunda yazmış olduğum diğer makaleler ile kapsamlı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Ucuza Windows lisansı alsam mı almasam mı diye kafanız karışmış olabilir. Merak etmeyin elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağım.

Muhtemelen bu yazıyı okuyan çoğu kişinin bir şirketi yok. Ama eğer ki ticari bir kuruluşunuz varsa kesinlikle Windows lisansı konusunda hassas olup Microsoft Store gibi platformlardan alışveriş yapmanızı öneriyorum. Fakat yazıyı okuyan çoğunluğun öğrenci ve kişisel bilgisayarında kullanım amacıyla Windows satın almak istediğini düşünüyorum. Bu yüzden bu konuda kendi şahsi fikrimi de sizlerle paylaşacağım. Fakat ondan önce üniversite öğrenciyseniz eğer Microsoft’un sunmuş olduğu bir imkanı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öğrenciler İçin Ücretsiz Windows 10


Eğer üniversite öğrencisiyseniz size ilk tavsiyem, okuduğunuz üniversitenin ilgili bölümünden Microsoft ile anlaşması olup olmadığını öğrenin. Eğer üniversitenizin Microsoft ile anlaşması varsa, üniversitenizin size vermiş olduğu mail ile kayıt olarak, Windows 10 ve diğer Microsoft programlarını öğrenciliğiniz süresince ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. ” Üniversitemin anlaşması yok veya öğrenci değilim, ne tavsiye edersiniz? ” diye soranlar olacaktır. Tabi hemen fikrimi açıklıyorum.

Ucuz Windows 10 Lisansı Satın Almalı mıyım?


Eğer yukarıda belirttiğim gibi bir imkanınız yoksa maalesef ülkemizdeki geçim şartları ortada. Eskiden 400 TL civarına alabildiğimiz Windows Pro sürümleri şuan bu makaleyi yazdığım tarihte ise 1900 TL (Windows 10 Pro) gibi absürt bir fiyata sahip. Microsoft ürünlerinin fiyatınında ülkedeki döviz kuru ve tabi olunan vergileri uyguladıktan sonra ortaya çıktığını belirtelim. Açıkçası durum her ne olursa olsun 1900 TL neredeyse bir asgari ücret. Bu yüzden Microsoft Türkiye’nin bu konuyla alakalı bir düzenleme yapmasını umut ediyorum.

Hal böyle olunca da 30 TL’ye satılan Windows lisanslarını kullanmanızda bir sakınca görmüyorum. Fakat alırken yukarıda yazmış olduğum durumlara kesinlikle dikkat etmenizi öneririm. Bende birkaç site üzerinden bu lisanslardan satın aldım. İlk aldığım ürünün lisans türünü tespit edince MAK Key sonucuyla karşılaşmıştım. Satıcıyla görüşüp durumu anlattım ve bana yeni Retail key gönderdiler. Bu yüzden kişisel kullanım için 1900 TL yerine 30 TL vermek bence alınabilecek bir risk.

Son olarak aldığınız lisansın türünü ve geçerliliğini sisteminize girmeden öğrenmeniz mümkün değil. Dolayısıyla satın aldıktan hemen sonra Windows lisans türünüzü tespit etmeyi unutmayın. Ucuz Windows 10 lisansı konusunda kafanıza takılan bir şey varsa yorum yazarak belirtirseniz sevinirim. Bir başka makalede görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı