Twitch Nedir – En Çok İzlenen Canlı Yayın Platformu

Twitch Nedir, bazılarımızın adını sıkça duyduğu bazılarımız için bayağı yabancı olan bu platform alıştığınız zaman keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Örneğin ben vakit buldukça sevdiğim yayıncıları takip etmeye çalışıyorum, şimdi takip etmeye çalışıyorum diyorum çünkü en çok izlenen canlı yayın platformu. Aynı televizyonda olduğu gibi her şey anlık olarak gerçekleşiyor. Burada televizyondan ayıran en önemli farklardan biri bir sohbet ekranının olması ve yayıncı ile anlık olarak iletişime geçebilmeniz.

Twitch Nedir ?

Gelelim Twitch nedir sorusunun yanıtına. Twitch nedir diye sorduğumuzda üst paragrafta da kısaca açıkladığım gibi yayıncıları canlı olarak takip edebildiğiniz, onlarla anlık olarak iletişime geçebildiğiniz, genellikle oyun yayınları yapılan bir platform. Twitch‘de sadece oyun yok tabi ki !

Twitch’in en gözde kategorilerinden, “IRL” (In Real Life) diye adlandırılan bir kategori de var. Peki nedir In Real Life?

Twitch IRL (In Real Life) Nedir ?

twitch-irl-türü
Twitch IRL (In Real Life)

Bu kategoride insanların günlük hayatta yaşantılarını, gezmelerini, yemek yemelerini ve sizlerinde onların yayında adeta yanındaymış gibi hissetmenizi onlarla birlikte tecrübelerini paylaşmanızı sağlıyorlar.Vlog yayını olduklarıda söylenebilir.

Birde eskiden “IRL” kategorisine dahil olan ve şuanda “Just Chatting” olarak ayrılan kategori var.

Twitch “Just Chatting” Nedir ?

Bu Kategoride de yayıncılar sizinle ve diğer sohbet ekranındaki  insanlar ile yarışmalar, çeşitli konularda tartışmalar ve ortak video izleme gibi yayınlar da Twitch dünyasının içinde var. Ancak şuan “IRL” kategorisinde Twitch Türkiye adına yayın bulamayabilirsiniz.

Peki kimlere hitap ediyor?

Şimdi bazılarınız şöyle diyebilir. Twitch oyun platformu, evet. Genel olarak öyle fakat bizim düşüncelerimizde hala yıkılamayan bazı tabular var. Örneğin oyun kelimesi zihinlerimizde sadece çocuklar için olan bir eğlence aracı olarak oluşabiliyor. Fakat durum aslında böyle değil. Twitch kitlesinde yaş ortalaması çok yüksek değil tabi ki de, fakat izleyici ve bazı yayıncılara baktığımızda durum, sadece küçük yaşlardaki çocuklara hitap eden bir eğlence türü olmadığı görülüyor.

Bu arada şuna da değinmeden geçemeyeceğim. Eğlence kelimesi kişiden kişiye göre değişen; bazen günlük hayatın stresini, sıkıntısını atmak için, bazense gülmek için, bazen elimizde sahip olduğumuz bilgisayarımızın açmadığı oyunları görmek, bazen yeni çıkan bir oyunu canlı olarak izlemek, bazen ise bir oyunun en iyilerini görmek için bu platformu kullanıyoruz.

Dediğim gibi eğlence kelimesi kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi sinemaya gider eğlenmek için, kimi televizyon izler, kimi spor yapar. Bunları söylerken tabi ki bunları yapmayın demiyorum ama bu platformda vakit harcayan insanlara ön yargılı olmamanızı rica ediyorum sadece. Twitch nedir sorusunun cevabı, bazıları için Twitch eğlencedir.

Yayıncılara Bağış Atabilirsiniz !

Birde bu yayıncıları desteklemek için bağış atılabilir ve yayıncıya aylık olarak destek olmak amacıyla abone olabilirsiniz. Abonelik ücreti Twitch platformunda standart olarak aylık 5$ dır. Abonelikler Tier yani kademe denilen bir sistem üzerinden yürütülmektedir. Burada amaçlanan yayıncıya aylık olarak destek olunan miktarı arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz abonelik ücreti Tier-1 sistemi için geçerlidir.

  • Tier-2 için bağış ücreti 10$ dır.
  • Tier-3 için bağış ücreti 25$ dır.

Bunun dışında birde Twitch’in içinde bulunan bits sistemi vardır. Bu da ayrı bir bağış sistemidir.

Twitch Prime Abonelik Sistemi Nedir ?

seğirme-prime-amazon
Twitch Prime Abonelik Sistemi

Birde Twitch de Amazon Prime üyeliği ile abone olma sistemi de vardır. Burada Twitch Prime ile aylık olarak sevdiğiniz bir yayıncıya bedava olarak abone olma fırsatını bize sunuyor. Twitch Prime sadece bedava abone olmanıza olanak sağlamıyor. Ayrıca sevdiğiniz ve oynadığınız oyunlarda o ay için seçilen oyun oluyor bu genelde örneğin Fortnite, Pubg, Apex Legens vs. gibi oyunlarda oyun içi özel eşyalarda size sunuyor.

Twitch Prime için aylık olarak ücret ise ilk 7 gün ücretsiz olarak daha sonraki 6 ay boyunca ayda $2.99 ve daha sonra ki aylarda ise aylık olarak $5.99 olarak bir ücretlendirme sunuyor. Böylelikle hem sevdiğiniz yayıncıya abone olabiliyorsunuz hemde oyunlar içinde özel eşyalara sahip olabiliyorsunuz.

Twitch dünyasının nasıl bir yer olduğunu merak ettiyseniz buradan ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu