Twitch’te En Çok İzlenen Türk Yayıncılar

Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar makalesinde yazacağım yayıncılar için herhangi bir sıralama ölçütü kullanmadım. Aklıma geldiği sıra ile yazıyorum o yüzden kıyaslama gibi bir niyetim yok bunu önceden belirtmek isterim. Bildiğim araştırdığım takip ettiğim kadarıyla sizlere Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar arasında kimler var sizlerle paylaşmak istiyorum.

Twitch’te En Çok İzlenen Türk Yayıncılar

Burada anlatmadığım daha çok yayıncı var zaten uzun bir yazı oldu daha da fazla uzatıp sizleri sıkmak istemediğim için en azından Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar arasında hangi yayıncılar var diye baktığınızda ilk akla gelen isimleri sizlere kısaca kendi bilgilerimle aktarmak istedim. Sizlerde sevdiğiniz ve takip ettiğiniz favori yayıncılarını yorumlar kısmına yazarak bizlere aktarabilirsiniz.

Eğer Twitch Platformunu bilmiyorsanız daha önceden yazmış olduğum Twitch Nedir ? makaleme bakabilirsiniz.

Ahmet Sonuç Nam-ı Diğer “Jahrein”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-jahrein
Ahmet Sonuç – Jahrein

Twitch’te en çok izlenen yayıncılar dediğimizde akla ilk gelen isimlerden Jahrein adıyla bilinen Ahmet Sonuç, Twitch Türkiye‘nin en eski yayıncılarından biridir. Daha önce Youtube platformunda videolar çekmeye başlayan Jahrein kendine has bazı bazı nedenlerden ötürü Youtube platformundan Twitch platformuna transfer olmuş yayıncılardan biridir. Eski bir dota oyuncusudur. Üniversite okumak için Almanya‘ya giden oradan yayınlar yapan daha sonra da Polonya‘ya giden ve orada G2A şirketinde uzun süre çalışan Ahmet Sonuç geçtiğimiz aylarda Ülkemize kesin olarak geri dönüş yapmıştır. Şuanda Antalya‘ da yaşamaktadır.

Genellikle kendi ekibi ile takılan onlarla beraber çeşitli oyunlar oynayan JahreinVariety Streamer” olarak adlandırılan tek bir oyuna bağlı kalmayıp sunduğu içeriklerde çeşitlilikler sağlayan bir yayıncıdır.

Twitch Türkiye‘nin en çok izlenen yayıncılarından biridir. Genelde yaptığı yorumlar ve eleştiriler ile Youtube mecrasına videolarının düşmesiyle büyük linçler yaşamıştır.

En akılda kalan yayınlarından birisi Almanya da karşı apartmanındaki adamla karşılıklı olarak birbirlerine havai fişek atmaları ve Polonya da yılbaşı akşamında kutlama yapmak için havai fişek atması, anlık olarak 40 bin 50 bin kullanıcı ile canlı olarak izlenmiştir. Ayrıca başından geçen değişik hikayelerde akıllarda hep yer tutar izleyenler bilecektir örneğin “vidanjör“.

Kendine has bir format olarak “KKHA” (Konuşalım Konuşalım Headshot Atalım) isimli bir programı da Twitch de vardır. Fakat bu programı en son yaptığından beri uzun bir süre geçmiştir. Bu programında canlı yayına konuk aldığı kişiler ile önemli konularda cesurca sorular sorup gerçeklerin neler olduğunu ortaya koymuştur.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisine yılın erkek yayıncısı ödülü verilmiştir.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Ferit Karakaya “wtcN”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-wtcn
Ferit Karakaya – wtcN

Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar dediğimizde akla ilk gelen isimlerden Ferit Karakaya, genellikle “Competitive” olarak bilinen rekabetçi oyunları çok iyi oynamasıyla bilinir. Genellikle Competitive yanı ağır basmakla birlikte Variety de bir yayıncıdır. Eski bir League of Legends (Lol) E-spor oyuncusudur ve aynı “Jahrein” gibi Twitch Türkiye‘nin en eski yayıncılarından biridir.

Leauge of Legends oyununda oldukça başarılı olan Ferit Karakaya, başkalarının hesapları ile lig yükseltmek olarak adlandırılan Eloboost yapmaktan dolayı Riot Games den bir süre kalıcı olarak yasaklanmıştır.

E-sporu takip eden kullanıcıların çoğu Ferit Karakaya’nın sevmediği o olayı anlatarak genellikle onu sinir etmeye çalışırlar. Bu olay ise turnuva maçında Koray “Naru” Bıçak isimli rakip takım oyuncusunun ona tek atmasıdır.

Lol oyunundan yasaklanmasıyla “wtcN” e-spordaki lol kariyerini bırakıp tam zamanlı yayıncı olmaya karar vermiştir.

Yayınlarında uzun süre Counter Strike Global Offensive olarak bildiğimiz oyunda iyi oynaması ile izleyicilerini saatlerce ekran başına kitilemeyi başarmıştır.

Daha Sonra Player Unkown’s Battlegrounds (PUBG) isimli oyunun çıkması ile birlikte birazdan anlatacağım Mithrain adlı yayıncı ile birlikte yurt dışında ülkemizi temsil etmiştir ve oradaki yarışmadan ikincilik kazanmışlardır.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisine yılın FPS (First Person Shooter) yayıncısı ödülü verilmiştir.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Cem Karakoç “Mithrain”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-mithrain
Cem Karakoç – Mithrain

Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar dediğimizde akla ilk gelen PUBG yayıncısı Mithrain, genellikle Competitive oynaması, nadir olarak kamera kullanması ve küfürsüz bir yayın yapması ile bilinir. İlk yayınlarına H1Z1 olarak bilinen Battle Royal oyunların başlangıcı olarak kabul edilen oyunla başlamıştır. Bu oyunda oldukça iyi oynayan Cem Karakoç bir süre Avrupa sunucusunun kullanıcı sıralamasında birinci sırada yer almıştır.

Daha sonra PUBG isimli oyuna geçmiştir burada da kendini geliştirerek oyunu iyi oynamayı öğrenmiştir. Ülkemizi yurt dışında temsil eden yayıncılarımızdan birisidir. Türkiye de PUBG denilince akla gelen ilk yayıncılardan biri olan Mithrain ülkemizde bu oyunun oynanmasında önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Ayrıca yeni çıkan Apex Legens oyununda da “wtcN” ve “Videoyun” ile birlikte Twitch Rivals turnuvasında ikinci olarak kazanarak para ödülü almışlardır.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisine yılın Battle Royal yayıncısı ödülü verilmiştir.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Tuna Akşen “PintiPanda”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-pintipanda
Tuna Akşen – PintiPanda

Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar dediğimizde akla ilk gelen isimlerden Tuna Akşen, Twitch Türkiye‘nin eski yayıncılarından biri olmakla beraber “herkese benden çay yavrum abbas” repliği ile bilinir ve Türkiye platformunda Twitch deki en büyüklerimizden biridir. Genellikle Single Player diye adlandırdığımız tek oyunculu, hikayeli oyunlar oynaması oyunu izleyicilerine anlatması, aktarması ve aynı zamanda Youtube platformunda video serileri yayınlaması ile bilinir. Tabi ki sadece tek başına oynamıyor bütün oyunları PintiPanda bazı oyunlarda yanında arkadaşları “Quanaril” ve “Boşluk” nickli arkadaşlarıyla oynuyor.

Eğer sizde bir oyunun nasıl olduğunu merak ediyorsanız PintiPanda Youtube kanalından video serilerine bakabilirsiniz oldukça geniş bir portföy de olan videoları izlerken eğlenebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisine yılın oyun içerikli Youtube kanalı ödülü verilmiştir.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Volkan Yıldız “Grimnax”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-grimnax
Volkan Yıldız – Grimnax

Volkan Yıldız Twitch Türkiye‘ de Variety Streamer denilince akla gelen isimlerden birisidir. Kendisi neredeyse her türlü oyunu dener oynar mod dediğimiz eklentiler ekler. Oldukça fazla çeşitlilikte oyunlar oynayan Grimnax eşi Semra Hanımla beraber yayınlar da yapar ve bu yayınlar genelde eğlenceli ve komik olur. Birbiriyle iyi anlaşan bu çiftin yakın zamanda dünyaya gelecek bir kızları olacak. Kendisine buradan sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisine yılın farklı oyun oynayan yayıncısı ödülü verilmiştir. Kendisi çoğu insan tarafından bu ödüle en çok layık görülen yayıncı olarak görülmüştür ve duygusal bir sahne yaşanmıştır.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Şükrü Şentürk “Uthenera”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-uthenera
Şükrü Şentürk – Uthenera

Şükrü Şentürk burada anlattığımız çoğu yayıncıdan yayıncılık dünyasında daha yenidir aslında öncelikle kariyerine “wtcN” gibi Lol  E-Spor ile başlayan, “Lelouch” ismiyle lol camiasında tanınan fakat Twitch dünyasına girmesiyle beraber Uthenera kullanıcı adını kullanmaya başlayan bir yayıncıdır. İlk zamanlar “HWA” takımında oynamıştır daha sonradan oyunculuğu bırakıp Dark Passage takımında koçluk yapmaya başlamıştır. Koçluk yapmayı bıraktıktan sonra da Twitch Türkiye‘nin tam zamanlı yayıncılarından birisi olmuştur.

Yayınlarında çeşitli oyunlar oynamaya çalışan Uthenera ilk başlarda Just Chatting diye adlandırılan sohbet yayınları olarak uzun süre,li yayınlar yapmıştır. Son zamanlarda çok oynanan Dota 2 Auto Chess isimli Dota’ nın içinde olan bir bölümde kendini geliştiren Uthenera Twitch Rivals turnuvasında Avrupa kısmında birincilik kazanarak ödül almıştır. Son zamanlarda sıklıkla bu oyunu oynamaya devam etmektedir.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Kemal Can Parlak “Kendine Müzisyen”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-kendinemuzisyen
Kemal Can Parlak – Kendine Müzisyen

Kendine Müzisyen kullanıcı adıyla tanınan Kemal Can Parlak Twitch Türkiye de ilk olarak “Jahrein” isimli yayıncıya bağışlar atarak onun yayınında şarkılar söyleyerek ve ona şarkı yaparak ün kazanmaya başlamıştır. Daha sonradan kendi kanalında yayınlar yapmaya başlayan Kendine Müzisyen “Blindid” isimli uygulamada insanlara şiveli konuşarak ve insanlarla sohbet etmeye çalışarak  ve insanlara canlı yayında kendi yorumlarıyla şarkılar söyleyerek yükselmeye başlamıştır. Daha sonradan “Blindid” programını kullanmayı bırakan Kendine Müzisyen Erik Dalı” isimli kurduğu grupta arkadaşları ile beraber yayınlar yapmaktadır ve çeşitli oyunlar oynamaktadır.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisi yılın IRL yayıncısı ödülünü almıştır.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Can Sungur

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-cansungur

Can Sungur Twitch, Youtube ve Geekyapar sitelerinden herhangi birinde vakit geçirdi iseniz karşınıza çıkacak insanlardan birisidir. Kendisi oldukça iyi bir bilgi birikimine sahiptir. Twitch yayınlarında kendine has formatlarda programları ile Twitch Türkiye dünyasına çeşitli içerikler sunan en önemli isimlerden birisidir. Genellikle yayınlarında bazen tek başına bazen ise eşi olan tarihçi Ceren Sungur ile birlikte Sims 4 yayınları yapar.

Ben özellikle izlemediyseniz Geekyapar Youtube kanalında bulunan “Sen ne diyon” Programını izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisi hem sunuculuk yapmış hemde kendisine yılın yükselen yayıncısı ödülü verilmiştir.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Batu Bozkan “Videoyun”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-videoyun
Batu Bozkan – Videoyun

Videoyun da diğer yayıncılar gibi eski bir yayıncı o da ilk olarak Youtube platformundan Twitch Türkiye’ye geçmiştir. Youtube da Minecraft serüveni ile başlayan Videoyun Twitch dünyasında ise “Grimnax” gibi bir Variety Streamer. Yayınlarında farklı farklı oyunlar görebileceğiniz Videoyun yeni çıkan oyunları da oynamadan es geçmez kolay kolay. Sadece oyunlar konusunda değil tabi ki Videoyun’un bilgisi donanım konusunda da geniş bir bilgiye sahip olan ve aynı zamanda bir Bilgisayar Mühendisi olan Batu Bozkan kullanıcılar tarafından sorulan donanım sorularına da yardımcı olmaya elinden geldiğince çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisi Can Sungur ile birlikte sunuculuk yapmıştır.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Bosslayf

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-bosslayf
Bosslayf

Booslayf kanalı tek bir yayıncının olduğu bir kanal değil aslında. Daha önce sizlere söylemiş olduğum “wtcN“, “Uthenera” ve “Kendine Müzisyen’in” ortak olarak yayın yaptıkları bir IRL kanalı geçtiğimiz yıl aktif olarak yayınlar yapan Kapadokya‘ ya giden İstanbul sokaklarında gezen hayvanat bahçesine giden izleyiciler ile birlikte etkileşimli bir yayın yapan Bosslayf kanalı en çok izlenmesini Twitch Türkiye yayıncıları ile birlikte bir halı saha maçı düzenlemesi ile birlikte yakalamıştır. Anlık olarak 35-40 bin izlenme sayısına ulaşan bu halı saha maçı Twitch Türkiye için unutulmaz anlardan biri olmuştur.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendilerine yılın yaratıcı içerik yayıncısı ödülü verilmiştir.

Şimdi sanırım bazı sıkıntılardan dolayı yayın yapmıyorlar fakat yakın zamanda yine bu üçlünün IRL yayınları için ekran karşısına geçeceğimizi umuyorum.

Bosslayf kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Oğuz Sasi “Sasi”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-sasi
Oğuz Sasi – Twitchsasi

Twitch Türkiye’nin belki de en makara yayınlarını yapan Sasi geniş bir izleyici kitlesine sahip bir Twitch yayıncısıdır. Yayınları genelde Just Chatting şeklinde olan Sasi insanlara bilgi aktarmak onlarla konuşmak için yayınlar yapıyor ve onlarla uzay evrenler hakkında konuşuyor. Kendisi en çok kameraya kafa atması kameraya şişe ile vurması ile bilinir ve örneğin izleyenlerden biri yayını ne zaman kapatacaksın diye bir soru sorarsa direk yayını kapatan bir yayıncıdır.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Tuğkan Gönültaş “Elraen”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-elraen
Tuğkan Gönültaş – Elraen

Biri Twitch de “bir gün hiç unutmam” diye bir cümle başlangıcı ile gelirse akıllara direk Elraen gelir. Elraen başından geçen hayat hikayelerini biriktirmeyi ve onları izleyicilerine aktarmayı onlarla iletişim kurmayı en seven yayıncılardan biridir.

İzleyicileri ile dertleşen onlara tavsiyeler veren Elraen bir gün bir izleyicisinin o kadar büyütülecek bir şey değil ise hadi bakalım Mine Tugay’a mesaj at diye bir bağış atmıştı. Buna cevap olarak da Elraen canlı yayında izleyicilerinin önünde Mine Tugay‘a instagramdan limon emojisi göndermişti. Daha sonra Elraen ile Mine Tugay arasında izleyiciler tarafından “yenge” muhabbeti çıktıktan sonra izleyicilerin Mine Tugay‘a instagram dan yorum yazmaları çok abartılınca Mine Tugay o gönderisinin yorumlarını kapatmıştı. Ama tabi ki daha sonra olay herhangi bir tatsızlık çıkmadan Elraen tarafından kapatılmıştır.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Yusuf Aydın “Mirliva”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-mirliva
Yusuf Aydın – Mirliva

“Ende burda” diye başlayan bir yayıncı izliyorsanız yada bazen takılıyor konuşamıyorsa bu kesinlikle Mirlivadır. Kendisi Twitch’te en çok konuşamamasıyla bilinir. Hatta şöyle bir geyik muhabbet de vardır ki herhangi bir yayıncı bir kelimeyi söyleyemeyip takıldığında “Mirliva selam” der. Yeni çıkan oyunları oynamaya özen gösteren ve EA tarafından içerik üreticisi olarak yayın yapan Mirliva yayınları sakin geçen bir yayıncıdır. İzleyicileri ile bol bol sohbetler eder ve onların sorularını elinden geldiğince yanıtlamaya çalışır. Yakın zamanda Bursa’ya taşınacak olan Mirliva nişanlısı ile birlikte oyunlar oynar. Yayınlarını daha önce izlemediyseniz keyifli vakit geçireceğinizin garantisini verebilirim ve izlemenizi tavsiye ederim.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Cantuğ Özsoy “Unlost”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-unlost
Cantuğ Özsoy – Unlost

Eski bir Half Life şampiyonu olan Unlost genellikle yayınlarında çok iyi oynadığı CS:GO oynar. Yine oyunun içinde çeşitli kasa açılımları yapar.Arka planında duvarda asılı olan CS:GO silahları canlı yayını açtığında ilk gözünüze çarpan şeydir ve içinizden ne kadar güzel diye kendi kendinize söylenirsiniz.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Gözde Demiral “Miafitz”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-miafitz
Gözde Demiral – Miafitz

Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar dediğimizde akla ilk gelen kadın isimlerden biri olarak geçtiğimiz yıl oldukça yükseliş yaşayan Miafitz yayınlarında çeşitli oyunlar oynamakla birlikte genelde Lol yayınları yapıyor.

Geçtiğimiz yıl INTEL ve ESL tarafından düzenlenen oyunun yıldızları ödül töreninde kendisi yılın kadın oyuncusu ödülünü almıştır.

Kendisinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Fırat Albayram “Beatpug” ve Ceyda Kasabalı Albayram “CeydaCey”

twitchte-en-çok-izlenen-turk-yayincilar-beatpug
Fırat Albayram “Beatpug” ve Ceyda Kasabalı Albayram “CeydaCey”

Twitch’te belki de izlerken en keyif aldığım yayıncılardan biridir. Kendisi ve eşi dizi oyuncusudur kendisini oynadığı dizilerden tanıyabilirsiniz. Dizi çekimleri olmadığı sürece yayın açmaya devam eden Fırat Albayram artık teklifleri yayın yapabileceği saatlerde ayarlamaya devam etmeye çalışmaktadır.

Özellikle Ceyda Kasabalı Albayram soğuk esprileriyle, trollükleriyle sizi sizden alabilir. Fırat Albayram ise normalde farklı oyunlar da oynamasına rağmen her hafta F1 yayınları yapar. Kendisi F1 oyununun dünyada en çok izlenen yayıncısıdır. Kendisinin Youtube üzerinden özel editlerini ve “CeydaCey ile Cahilliğe Doğru” programının tekrarını izleyebilirsiniz. Kendisi bir bilgi yarışmasıdır tamamen Fırat Albayram‘ın tasarladığı sorularla Twitch üzerinden canlı olarak katılabileceğiniz bu yarışmada sorular ilerledikçe para ödülü de artarak devam etmektedir.

Kendilerinin Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Twitch’te en çok izlenen Türk yayıncılar makalemizin sonuna geldik. Tekrar belirtmek isterim ki burada yazamadığım daha çok yayıncı var. Makale çok uzadığı için elimden geldiğince size kısaca anlatmak istedim. Sizler de takip ettiğiniz yayıncıları yorumlarda belirtebilirsiniz. Başka bir makalede görüşmek üzere hoşça kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu