Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Milyonlarca öğrenci lise dönemini geride bırakıp üniversite hayatına atılmak için üniversite sınavlarına giriyor. Her öğrenci sınavdan önce gitmek istediği okullar hakkında hayaller kuruyor ve doğal olarak o okulu araştırmaya başlıyor. Biz de bu makalemizde sizlere Türkiye’nin en iyi üniversiteleri hangileri onlardan bahsedeceğiz.

En İyi Üniversiteler Hangileri?

Bu sıralama tamamen öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin memnuniyetlerinden yola çıkılarak yapılmıştır. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri hangileriymiş bakalım.

1 ) Hacettepe Üniversitesi

en-iyi-üniversiteler
Hacettepe Ünivetsitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasının başında yer alan Hacettepe Üniversitesi Ankara’da bulunan köklü bir üniversitedir. Yaklaşık olarak 50 bin öğrencisi ve 3500 akademik personeli bulunan bu üniversitemiz öğrenciler tarafından da tercih yapılırken üst sıralara yazılmaktadır.

2 ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi

istanbul-en-iyi-üniversiteler
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Ankara’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Orta Doğu Teknik Üniversitesini 1956 yılında Adnan Menderes ve beraberindeki akademisyenler ile birlikte kurmuştur. Mühendislik eğitimi açısından oldukça iyi olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi listenin ikinci sırasında yer alıyor.

3 ) İstanbul Teknik Üniversitesi

en-iyi-üniversiteler
İstanbul Teknik Üniversitesi

En iyi üniversiteler listesinin üçüncü sırasında yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi en köklü üniversitelerimiz arasında yer alıyor. Eski adı Mühendishane-i Bahri-i Hümayun’dur. Her mühendislik tercih edecek olan öğrencinin hayalleri arasında yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi geçmiş yıllardan beri verdiği mühendislik eğitimi ile dikkat çekmiştir.

4 ) İstanbul Üniversitesi

istanbulun-en-iyi-üniversiteleri
İstanbul Üniversitesi

İstanbul’un köklü üniversiteleri arasında yer alan İstanbul Üniversitesinin eski adı Darülfünun-ı Şahane’dir. 1900 yılında 2. Abdulhamit’in fermanı ile açılmıştır. Daha sonra 1933 yılında ise İstanbul Üniversitesi adını almıştır.

5 ) Koç Üniversitesi

en-iyi-özel-üniversiteler
Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi 1993 yılında eğitim vermeye başlayan bir vakıf üniversitesidir. Listemizin beşinci sırasında yer alan Koç Üniversitesi verilen eğitimi dikkat çekmektedir.

İlgili makale: Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

6 ) Gazi Üniversitesi

ankaranın-en-iyi-üniversiteleri
Gazi Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listesinin altıncı sırasında yer alan Gazi Üniversitesi 1926 yılında kurulmuştur. Ankara’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Gazi Üniversitesinde 75 bini aşkın öğrenci bulunmaktadır.

7 ) Ankara Üniversitesi

en-köklü-üniversiteler
Ankara Üniversitesi

Listemizin yedinci sırasında bulunan Ankara Üniversitesi 1946 yılında kurulmuştur. 65 binden fazla öğrenciyi bünyesinde barındıran Ankara Üniversitesi öğrenciler tarafından sonra yıllarda ilgi odağı olmuştur.

8 ) Gebze Teknik Üniversitesi

en-iyi-devlet-üniversiteleri
Gebze Teknik Üniversitesi

Son yıllarda teknik üniversitelere ilginin artması ile birlikte Gebze Teknik Üniversitesi de öğrencilerin ilgi odağı olamaya devam ediyor. 1992 yılında Kocaeli’nde kurulan üniversitede 8 binden fazla öğrenci bulunmaktadır.

9 ) Bilkent Üniversitesi

en-iyi-özel-üniversiteler
Bilkent Üniversitesi

Listemizin dokuzuncu sırasında yer alan Bilkent Üniversitesi 1984 yılında Ankara’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Eğitim bakımından öğrencilerin dikkatini çeken Bilkent Üniversitesinde 13 bine yakın öğrenci bulunmaktadır.

10 ) Ege Üniversitesi

izmirdeki-en-iyi-üniversiteler
Ege Üniversitesi

1955 yılında İzmir’de kurulan Eğe Üniversitesi öğrenciler tarafından İzmir’in en iyi üniversitesi olarak da tanımlanır. İçerisinde 65 binden fazla öğrenci barındıran Ege Üniversitesi listemizin onuncu sırasında kendine yer buluyor.

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri – Bonus

11 ) Boğaziçi Üniversitesi

mühendislik-için-en-iyi-üniversiteler
Boğaziçi Üniversitesi

1963 yılında İstanbul’da kurulan Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde 10 binden fazla öğrenci barındırmaktadır. Eğitimi ile dikkat çeken Boğaziçi Üniversitesi, çoğu öğrencinin hayalidir diyebiliriz.

Bu makalemizde sizlere yapılan araştırmalara göre öğrencilerin ve akademik personellerin memnuniyet anketlerine bakılarak Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listesinden bahsettik. Sizlerin de eğitim gördüğü üniversitesi hakkında olumlu yada olumsuz söyleyecekleri varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu