Yazılım Kavramları

Nesneye Dayalı Programlama Neden Kullanılır? Ne İşe Yarar?

OOP(Object Oriented Programming) Türkçe karşılığı “Nesneye Dayalı Programlama” anlamına gelmektedir. Peki sıkça karşılaştığımız bu Nesneye Dayalı Programlama neden kullanılır? Nesneye Dayalı Programlamanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?  Bu makalemizde bunun cevaplarına bakalım.

Bu yazıyı okumadan önce Nesneye Dayalı Programlama nedir? Sınıf-Nesne kavramları nedir? gibi soruların cevabını öğrenmek için buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Nesneye Dayalı Programlama Neden Kullanılır?

Nesneye Dayalı Programlama, yazılan kodun karmaşıklığı, kod kalabalığını ortadan kaldırmak amacıyla 1960‘ lı yılların sonunda ortaya çıkan bir yaklaşımdır. Koddaki karmaşıklıktan kastımız ve Nesneye Dayalı Programlamanın avantajları şunlardır:

Nesneye Dayalı Programlama,

 • Yazılan kodun tekrar kullanılabilmesini(code-reusability) sağlaması yazılım şirketlerinin maliyetini azalmıştır. Önceleri kodun anlaşılabilirliği zor olduğundan, tekrar edilecek kodun yerinin zor bulunmasından dolayı kodun tekrar yazılması zaman açısından daha karlıdır.
 • Yazdığımız bir sınıfa yeni özellikler ve metodlar(veya fonksiyonlar) ekleyerek Genişletebilirlik(Extensibility) sağlanabilir.
 • Yazılan programı takım çalışmasına yatkın hale getirdi. Bu sayede programımızın performansı artmış oldu.
 • Oluşan bir hata durumunda program parçalara bölündüğü için oluşan hata daha kolay bulunur hale geldi.Önceleri “şu kısmı nereye yazmıştım, bu hata hangi kısımdan  kaynaklanıyor” gibi sorular soruluyordu. Fakat şu anda bir hata olduğunda Nesneye Dayalı Programlama ile kolay bir şekilde nereden kaynaklandığını bulmamız çok kolaylaşmıştır.
 • Önceleri karmaşık halde yani spagetti kod yazıldığından şu anda karmaşık yazılım projelerinin üretilmesini ve bakımını kolaylaştırmıştır.
Spagetti kod: genel bir tanım olarak kodun fazla dağınık olması, bu nedenle de kodun anlaşılabilirliğini, okunabilirliğini zorlaştıran bir kod yazma stilidir.

Peki Nesneye Dayalı Programlamanın dezavantajları nelerdir?

 • Nesneye Dayalı Programlama ile yapılan projelerin boyutları daha büyük olur: Bu bir sıkıntı oluşturur mu dersek; artık günümüzde eskiye göre depolama ile ilgili bir sıkıntımız olmadığından aslında bir dezavantaj sayılmayabilir.
 • Projeler daha yavaş çalışabilir: Bunun sebebi proje boyutunun daha büyük olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Fakat günümüzü eskiye göre kıyaslayacak olursak donanımsal olarak çok daha fazla gelişmiş durumdayız(maalesef ülke olarak değil, dünyadaki teknoloji bakımından). O yüzden bu da dezavantaj sayılmayabilir.

Simula, nesneye dayalı ilk programlama dili sayılır. Java , Python , C ++ , C#, PHP programlama dilleri günümüzde en popüler Nesneye Dayalı Programlama dilleridir.

Nesneye Dayalı Programlama
Java Programlama Dili
 • Java programlama dili, özellikle Android programlamada, web uygulamalarında ve birçok alanda kullanılabilir.
 • Python, özellikle son zamanlarda popülerleşmiş bir programlama dilidir. Web geliştirme, ağ ve soket programlama, machine learning ve yapay zeka alanlarında oldukça kullanılır.
  C++ Programlama Dili
 • C++, işletim sistemlerinde, sürücü yazılımlarında, mobil yazılım alanında, yapay zeka uygulamalarında ve birçok mikroişlemcide bu programlama dili kullanılır.
 • C#, özellikle Masaüstü uygulamaları, Windows mobil uygulamaları, web uygulamalarında ve oyun alanında sıkça kullanılan bir programlama dilidir.
 • PHP(Hypertext Preprocessor), dinamik web siteleri, web uygulamaları geliştirmek için oluşturulmuş web tabanlı çalışan bir programlama dilidir. Açıklamadan da anlaşılabileceği üzerine web alanında sıklıkla kullanılır.
Eğer “Nesneye Dayalı Programlama”nın mantığını, kullanımını iyi bir şekilde anlarsak bu bize şu konuda çok güzel bir avantaj sağlayacaktır: Nesneye Dayalı Programlama Dilleri arasında geçiş yaptığımızda o programlama dilini zorlanmadan öğrenebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Copy link