Teknoloji

JetPack’ler Sayesinde İnsanlar Uçabilir mi?

İnsanlar uçabilir mi? Sorusuna artık günümüz teknolojisi sayesinde yanıt bulduk ve uçmaya artık çok yakınız. Çoğu oyun severin de yakından bildiği gerek güncel hayatı gerek güvenlik güçlerinin işlerini kolaylaştıracak, GTA San Andreas oyunundaki Jetpack gerçek mi oluyor? Yani oyun içinde “ROCKETMAN” yazarak elde ettiğimiz insanların kolay bir şekilde uçmasını sağlayacak araç, geçtiğimiz günlerdeJetPack Aviation adlı Avustralya’lı firma tarafından duyuruldu.

İnsanlar Uçabilir mi ? Hayal Gerçek mi Oluyor ?

Muhakkak insanların en çok istediği özelliklerden biri uçabilme hayalidir. Artık bu hayalin gerçekleşmesi çok uzakta değil. İnsanlar uçabilir mi, sorusuna yanıtlar ararken, prototipleri alıcıların beğenisine sunulan JetPack’ler sayesinde belki de çoğu insanın hayali gerçek olacak. Yakın gelecekte satışa sunulması planlanan JetPack’ler, firmanın paylaştığı video aracılığıyla çoğu insanın hayalini şimdiden süsledi. Yazımızın sonunda tanıtım videosunu bulabilirsiniz.

 

Peki Nedir Bu JetPack’ler ?

Paylaşılan resim ve videolara dayanarak bu sorumuza yanıt vermeye çalışacağız. JetPack Nedir? Kimi tabirler tarafından “ArkaKanat” olarak da söylenilen bu ürünler, mikro türbinler sayesinde çalışıyor. 1970’lerden bu zamana kadar düşlerimize giren bu hayal birçok denemenin ardından hüsranla sonuçlanmıştır. Ama artık ‘JetPack Aviation’ firması sayesinde insanlar uçabilir.

insanlar-ucabilir-mi-gta
İnsanlar Uçabilir mi? – GTA San Andreas Rocketman

Uçabilmek İçin Gereken Ücret Dudak Uçuklattı !

Her birimizin hayali diyoruz ama hayallerimiz gerçek olmayabilir. Her ne kadar uçabilmek artık mümkün duruma da gelse yayınlanan başlangıç fiyatı 250,000 $ (USD). Tabi ki fiyatı yüksek olsa bile belki de ileride tasarım yaygınlaşarak, daha kullanışlı ve alım gücü düşük kimseler için de hayallerinin gerçekleşeceğine inanıyoruz.  Bunun ardına sorduğumuz “ İnsanlar uçabilir mi ?” sorusuna cevabımız;

Evet artık uçabilmek mümkün!

 

Peki JetPack’ler Ne Zaman Satışa Çıkacak ?

2017 de seri üretime geçmesi planlanan bu ürünler satışa çıkmamış olmasının sebebi geliştirme çalışmalarının devam etmesi olduğunu düşünüyoruz. 28 Aralık 2018 de YouTube platformu üzerinden paylaşılan tanıtım videosu seri üretimin yakın bir tarih olduğunu destekler nitelikte. 2020 de seri üretime geçen ürünlerin satışa çıkması planlandığı söylentiler arasında.

 

Ne Kadar Yüksekten Uçabiliriz ?

Halen geliştirme çalışmaları devam den ürünlerin çıkabildikleri maksimum yükseklikleri ise merak konusu. Elde edilen bilgilere göre yaklaşık 10 dakika havada kalabilen ürünler, yine yaklaşık verilerle 300-350 metre arası yüksekliğe çıkabildiği bilgisi şirketten alınan veriler arasında. Hava ve ortam koşulları değişirse bu süre ve yükseklikler de değişim gösterebilir.

Her ne kadar hayallerimizin sınırı olmasa bile bu teknoloji harikasının ne yazık ki bir sınırı var ama artık sorumuzun cevabını alabildik.

Uçak, Helikopter, Zeplin tarzı çoğu hava taşıtlarının dışında insanların solo olarak uçabilmesi artık mümkün.

Pek çok denemelerin ardından gerek planörler gerek paraşüt dışında gerekli izin ve ekipmanlara sahip olduktan sonra sorumuzun cevabı olarak, EVET İNSANLAR UÇABİLİR.

 

Firmanın paylaştığı en son aralık 2018 tarihli tanıtım/test videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. (Yer Londra)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı