Wordpress

WordPress Sitenize If Modified Since HTTP Header Ekleme

Varvy gibi seo araçlarında sitenizi tarayıp If Modified Since HTTP Header hatası ile karşılaştıysanız. Muhtemelen bu sorunu çözmek ve WordPress seonuza katkı sağlamak için Google üzerinden arayışa çıktınız. Hakkında çok fazla türkçe kaynak bulunmayan If Modified Since HTTP Header Nedir ve WordPress sitenize If Modified Since HTTP Header ekleme işlemini nasıl gerçekleştireceğinize gelin beraber bakalım.

Google Web Yöneticisi Yönergelerinde de bahsedilen If Modified Since HTTP Header özelliği bant genişliğinden ve bekleme zamanından tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca  Google arama botlarının da oldukça sevdiği bir özelliktir. Bu yüzden Varvy gibi kendini kanıtlamış seo kaynakları If Modified Since kullanımını ve WordPress yada farklı web site alt yapısı kullanan sistemler için kesinlikle önermektedir.

If Modified Since HTTP Header Nedir?

Basitçe açıklarsak sitenizde yayınladığınız makale, sayfa, resim gibi içerikleriniz veya sitenizde bulunan herhangi bir içeriğinizi güncellediğinizde, Google botlarının bu konuda bilgilendirilmesini sağlayan koşullu sunucu yanıtıdır.

Bu sayede yapmış olduğunuz güncellemeler Google tarafından bilinerek sayfanız yeniden değerlendirmeye alınır. Özellikle yapılan anahtar kelime ve makale üzerinde seo çalışması sonucu hala içeriğiniz Google tarafında değişmiyorsa, sorun muhtemelen yaptığınız değişiklikleri Google botlara bildirmiyor oluşunuz.

If Modified Since HTTP Header Nasıl Çalışır?

İf Modified Since HTTP Ne işe yarar

Web sitenizdeki içerikleri taramak için Google iki durum koduna göre hareket eder. Bunlar 200 ve 304 durum yanıt kodudur. Bu kodlar kısaca Google botlara iki şey söyler.

304 Durum Kodu: En son taraman dan bu yana bu içerikte hiçbir güncelleme yapılmadı. Google bot 304 yanıtı aldığı içeriği tekrar indirip taramaz bu sayede bant genişliği ve  sistem kaynak kullanımından tasarruf edilmiş olunur. Geniş çaptaki web siteler için 304 kullanımı ciddi kaynak tasarrufu sağlayan bir yöntemdir.

200 Durum Kodu: Google botuna içeriği ilk kez gördüğünü yada en son taramasından bu yana içeriğin güncellendiği bilgisini verir. Bu sayede Google içeriği yeniden tarayarak kendi sistemlerinde de günceller.

WordPress için If Modified Since HTTP Header Ekleme 

Varvy If Modified Since HTTP Header

1. Yöntem: WordPress Admin Paneline girdikten sonra Görünüm menüsünün altından Tema Düzenleyiciyi açın ve arından tema dosyaları kısmından functions.php dosyasına tıklayın. Dosyayını açtıktan sonra aşağıdaki kodu kopyalayıp functions.php dosyanızın içeriğine yapıştırın ve dosyanızı güncelleyin. İşlemleri doğru yaptıysanız Varvy Seo aracında sitenizi taratarak test edebilirsiniz.

//If-Modified-Since HTTP header Baskabirkod
add_action('template_redirect', 'gom_add_last_modified_header');
function gom_add_last_modified_header($headers) {
if( is_singular() ) {
$post_id = get_queried_object_id();
if( $post_id ) {
header("Last-Modified: " . get_the_modified_time("D, d M Y H:i:s", $post_id) );}}}

2. Yöntem: WP Super Cache eklentisini kullanıyorsanız. Settings’e girdikten sonra Advanced kısmına tıklayarak. Aşağıdaki seçeneklerden 304 Not Modified browser caching seçeneğini aktif ediniz. Ayarları kaydettikten sonra yukarıda linkini verdiğim Varvy Seo Tool ile testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Web sunucunuzun, If-Modified-Since HTTP üst bilgisini doğru bir şekilde desteklediğinden emin olun. Bu özellik, sitenizi son taramamızdan bu yana içeriğinizde bir değişiklik olduysa, web sunucunuzu bunu Google’a bildirmesi için yönlendirir. Bu özelliğin desteklenmesi, hem bant genişliğinden hem de bekleme zamanından tasarruf etmenizi sağlar.

-Google Web Yöneticisi Yönergeleri

Ümit Köysu

Hayatını kitaplar ve oyunlar arasında geçirmekten zevk alan, bilim kurgu aşığı her nevi yazılımcı, bir nevi mühendis kişi Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesi ile Başkakabirkod.com okurlarına içerikler hazırlamaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı