Teknoloji

Bilgisayarın Gelişimi Nasıl İlerledi?

Bilgisayarın gelişimi günümüzde çok hızlı ilerliyor olsa bile, bunun çok eskilere kadar dayandığını bilmemiz gerekiyor. Bilgisayar kavramı 1600’lü yıllara kadar uzanıyor. Bu kadar uzun tarihe dayanan bu süreç haliyle bilgisayarın gelişimini jenerasyonlara ayırıyor. İsterseniz şimdi gelin bu tarihe en başından başlayarak daha yakından bakalım.

Bilgisayarın Gelişimi Nasıl Başladı ?

İnsanoğlunun, bilgisayarı ihtiyaç olarak görüp, onu geliştirip daha sonra da hayatında kolaylık yaratacak bir makine haline getirmesini belki de yıllar önce hiç kimse hayal bile etmiyordu. Ama bunun aksine bilgisayarın gelişimi çok hızlı gerçekleşti. İlk önceleri tüccarların işlerini daha kolay yapmaları için abaküs kullanıldı.

Abaküs tarihteki ilk bilgisayar olarak da adlandırılır. Ardından ünlü matematikçi Pascal sadece toplama işlemi yapabilen “Pascalin” adında bir hesap makinesi geliştirdi. Daha sonraları Charles Colmar adında bir filozof bu hesap makinesini daha da geliştirerek dört işlem yapan bir hesap makinesi yaptı.

Charles Colmar yaptığı bu hesap makinesi ticarette kullanılan ilk hesap makinesi olarak tarihe geçti.

Bilgisayarın gelişimi asıl olarak bilgisayarın atası olarak kabul edilen Charles Babbage ile başlar. Charles’in yaptığı çalışmalar günümüzde kullandığımız hesap makinesi ve bilgisayarlara çok benziyordu. 1854 yılında ise George Bole’nin günümüz bilgisayarlarının da bu sisteme göre çalıştığı 0 ve 1 den oluşan ikili sayı sistemini bulması bilgisayarın gelişimini daha da hızlandırdı. Bunun ardından Hermann Hollerith delikli kartlardan oluşan ve veri girişi yapılan bir bilgisayar geliştirdi.

Bilgisayarın Tarihi Bundan Sonra Nasıl Bir Yol İzledi ?

Bilgisayarın gelişimi bundan sonra 4 jenerasyonda incelendi. Bunu 1940’lar, 1950’ler, 1960’lar, 1970’ler ve sonrası olarak da ele alabiliriz. Jenerasyonlara yakından bakarsak;

bilgisayarin-gelisimi-eniac
ENIAC – İlk Elektronik Bilgisayar

Birinci Jenerasyon

1940’larda bilgisayarlar genelde askeri alanda kullanılıyordu. Bunun en büyük örnekleri ise ENIAC ve Colossus’dur. ENIAC savunma sanayinde top atış sistemlerinin hesaplanabilmesi, Colossus ise İkinci Dünya Savaşı zamanında Nazi’lerin kullandığı şifreleri çözmek için üretildi.

İkinci Jenerasyon

1950’ler tabiri caiz ise ilklerin yaşandığı bir dönemdi. O dönemde ticari olarak kullanılan ilk bilgisayar, diyot mantığını kullanan ilk bilgisayar, ilk elektronik bilgisayar, ilk transistörlü bilgisayarlar üretime geçti. İkinci nesil bilgisayara örnek olarak IBM  1401 modelini verebiliriz.

Üçüncü Jenerasyon

1960’lar bilgisayarın gelişimi açısından adımların atıldığı bir dönemdi. Artık bilgisayarlar daha küçük hale geliyor ve daha hızlı işlem yapabiliyordu. Yavaş yavaş üçüncü jenerasyonun sonunda bilgisayarların gelişiminde asıl devrimin yaşanacağı dördüncü jenerasyon artık çok daha yakındı.

Dördüncü Jenerasyon

1970’ler ve sonrası ise ilk kişisel bilgisayarların çıktığı , oyun bilgisayarlarının üretildiği , taşınabilir bilgisayarların tanıtıldığı, Google, Sony ve Apple gibi büyük firmaların piyasaya girdiği , işlemcilerin ve ekran kartlarının daha fazla geliştiği yıllardı. İşletim sistemleri ardı ardına piyasaya sürülüyordu ve bu işletim sistemlerinin ardı ardına yeni sürümleri çıkıyordu. Bilgisayarın gelişimi artık çok daha hızlı ilerliyor ve bu gelişmelere gün geçtikçe ayrı bir güncelleme geliyordu.

İnsanoğlunun belki de bu kadar fazla gelişeceğini düşünmediği bilgisayarlar şimdi ise telefonlar aracılığıyla cebimize kadar girdi. Bilgisayarın gelişimi artık durdurulamıyor. Bakalım bundan sonra bizi ne gibi bilgisayarlar bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı